top of page
  • Autoriaus nuotraukaJūratė Gembutienė

Eteriniai aliejai – ne tik aromatas, bet ir gydomoji priemonė

Atnaujinta: 2020-05-23

Eterinių aliejų gamybai vis dar negalioja joks reglamentas ar kokybės kontrolė, todėl šiame versle yra labai daug apgaulės. Žmonės turėtų būti ypatingai atsargūs rinkdamiesi produktą, nes eterinis aliejus, patekęs į kvėpavimo takus, jau po kelių minučių pasiekia ir kūno ląsteles.

Apie eterinių aliejų kokybę ir jų naudojimą pasakoja Lietuvos išeivė Vaida Urbonienė, kuri atrado būdą, kaip padėti raidos sutrikimų turinčiam sūnui.

Vaida Urbonienė nuotr. iš asmeninio albumo

Eteriniai aliejai – kvapai ar vaistai


„Su eteriniais aliejais susipažinau maždaug prieš dešimt metų, nes visada jaučiau neapsakomą trauką natūraliai medicinai, terapijai, saviugdai ir minčių kontrolei. Taip pat labai mėgdavau stebėti žmones ir padėti jiems susidoroti su fizinėmis ir emocinėmis problemomis“, – sako Vaida Urbonienė, jau 15 metų gyvenanti Airijoje.


Eteriniai aliejai buvo naudojami jau senovės civilizacijoje. Tik daug vėliau farmacijos įmonės pradėjo kurti vaistus, atsižvelgdamos būtent į eterinių aliejų savybes. Todėl labai svarbu žinoti, koks eterinis aliejus sumažina ar pašalina tam tikros ligos problemas.


Anksčiau man eterinis aliejus buvo tik kvapas, kuris patikdavo ir kuriuo kvėpindavau namus. Tuo metu aš dar nieko nežinojau apie terapinius eterinius aliejus, o mano naudojami greičiausiai būdavo pilni sintetinių bei cheminių priedų,“ – dalinasi savo patirtimi Vaida, auginanti 18 mėnesių sūnelį.


Svarbu žinoti, kad vartodamas įtartinos kilmės eterinį aliejų žmogus rizikuoja, nes jo kūno ląstelės gali būti paveiktos neigiamai, jei aliejus turi sintetinių ar cheminių priedų. Taip pat tai gali turėti įtakos ir kvėpavimo ligų susirgimams bei ląstelių pakitimams, todėl gali išsivystyti vėžys ar netgi autoimuninės ligos.

Tai nėra tik namų kvėpiklis, reikia jį rinktis itin atidžiai.


Eteriniai aliejai – kaip nepasiklysti?


Kadangi lakieji aromatiniai junginiai greitai juda oru, kvapą pajuntame, kai junginiai tiesiogiai sąveikauja su jutikliais smegenyse.Iki šiol yra atrasta daugiau nei 3000 rūšių lakiųjų aromatinių junginių. Svarbu pažymėti, kad šie junginiai lemia kiekvieno eterinio aliejaus naudą, aromatą ir pobūdį.

Subtiliai parinktas aromatinių komponentų santykis kiekviename eteriniame aliejuje daro jį išskirtiniu ir suteikia jam specifinę naudą.Terapiniais-gydomaisiais eteriniais aliejais gali būti išsprendžiamos skrandžio ir virškinimo problemos, nerimo, baimės, streso, hormoniniai sutrikimai, skydliaukės ir galvos skausmai, grybeliai, odos problemos, sąnarių bei raumenų skausmai ir daugybė kitų negalavimų. Jais taip pat galima sustiprinti imunitetą, juos galima panaudoti kepenų ir žarnyno valymui.


© Canva

„Gilindamasi į eterinių aliejų savybes, sužinojau, kad jie naudojami ne tik kaip aromaterapija ar tepami ant odos paviršiaus, bet ir vartojami į vidų. Tai man buvo naujiena,“ – sako Vaida.


Vartojant eterinį aliejų į vidų svarbu, kad jame nebūtų randama jokių cheminių priemaišų, o tai gali užtikrinti tik aukštos terapinės kokybės eterinius aliejus gaminančios įmonės, kurios juos tiria laboratorijose ir žymi kiekvieną buteliuką specialiais kodais, pagal kuriuos internete galima pasitikrinti kokybę.


„Norint žinoti, kaip eteriniais aliejais išspręsti tam tikrą sveikatos problemą, visų pirma reikia turėti nemažai žinių apie juos. Todėl, apsilankę vietinėje sveikuolių parduotuvėje, nebūtinai gausite teisingą patarimą, kaip vartoti eterinį aliejų,“ – šypteli Vaida.


Tik mama gali jausti, ko reikia vaikui


Vaida Urbonienė su šeima nuotr. iš asmeninio albumo

Terapinės-gydomosios paskirties eteriniai aliejai į Vaidos gyvenimą atėjo tuomet, kai jos sūneliui buvo nustatyti raidos sutrikimai ir netgi įtariamas autizmas.


Baigusi psichologijos bakalauro studijas Vilniaus edukologijos universitete ir įgijusi pedagogės kvalifikaciją, Vaida anksti pastebėjo vaiko raidos sutrikimus ir negavusi iš Airijos medikų norimos pagalbos, mama pati atrado būdą, kaip padėti sūnui: vienas iš eterinių aliejų tapo jos šviesa tunelio gale.


„Neteigiu, jog eteriniais aliejais galima išgydyti viską, tikrai ne, tačiau galima pasilengvinti gyvenimą sumažinant bei prislopinant ligos simptomus,“ – pašnekovė paglosto ant kelių užmigusį mažylį.


Nuo surūpinusios mamos iki eterinių aliejų žinovės„Aliejus yra augalo širdis ir visi pesticidai ar kiti chemikalai nusėda jame, dėl to labai svarbu, kad aliejus būtų ekologiškas, – dalinasi savo žiniomis Vaida. – Aliejų distiliavimo kokybė yra tiriama nepriklausomose laboratorijose ir duomenys skelbiami viešai sourcetoyou.com. Ant kiekvieno eterinio aliejaus buteliuko yra kodai ir galima pasitikrinti tyrimų rezultatus, tarp jų ir sunkiųjų metalų kiekį“, – informacija dalinasi Vaida.


Gerai išanalizavus eterinių aliejų savybes, Vaidai liko viena – surasti kompaniją, kuri galėtų pasiūlyti būtent tokios kokybės produkciją.

Ir jai pasisekė: jos gyvenime atsirado – doTERRA, 12-a metų egzistuojanti JAV įmonė, kuri labai atsakingai renkasi augalus, augančius prigimtinėje aplinkoje.


Būtent doTERRA kompanijos darbas ir veikla prikėlė aromaterapijos verslą, nes eteriniai aliejai pradėjo itin populiarėti.

DoTERRA siūlo pačios aukščiausios kokybės produkciją, kuri yra vos ne aukso grynuolis.


Pavyzdžiui: 1 lašas pipirmėtės eterinio aliejaus atitinka 28 pipirmėtės arbatos puodelius, o tai yra itin didelė koncentracija ir augalo galia.


„Šios kompanijos eterinius pieštukus, kurie lengvai naudojami ir pritaikyti būtent vaikams, teko pirkti ir siųstis net iš JAV,“– sako Vaida Urbonienė


Kad padėtų savo sūnui ir neišlaidautų, brangų eterinį aliejų įsigydama vietinėse sveikuolių parduotuvėse, Vaida rado išeitį – pati tapo įmonės doTERRA terapinių eterinių aliejų platintoja.


Ne tik mama, bet ir žmogus iš didžiosios raidės


„Saviugda šiais informacinių technologijų laikais yra ypatingai svarbus procesas, nes be jos mes negalime tobulėti, mokytis, augti. Svarbiausia yra noras išbandyti nežinomus, tačiau mums įdomius dalykus, apie juos pasimokyti bei ta informacija dalintis su visuomene,“ – sako pašnekovė.


Ir tai akivaizdu. Vaida, džiaugdamasi savo nors ir mažais pasiekimais padedant savo sūneliui, panoro savo patirtimi pasidalinti ir su visuomene. Sukūrusi Facebookʼo paskyroje puslapį, dalina patarimus, kokius aliejus ir kaip naudoti.


„Taip, pas mane juos galima įsigyti, – atsako Vaida, užklausus, ar ji juos platina ir kitiems ,– bet reklamos apie jų pardavimą ar skelbiamas akcijas aš nedarau. Mano tikslas – šviesti visuomenę apie jų naudojimo būdus. Daugeliui žmonių vis dar yra neįtikėtina, kad eterinis aliejus gali būti vartojamas į vidų.“


Tuos, kurie prijaučia natūraliajai medicinai, Vaida ragina jungtis į bendruomeninį ratą Facebookʼo puslapyje „Eteriniai aliejai – Airijoje by Vaida Urbonienė“ bei dalintis patirtimi, problemomis ir tuo pačiu rasti sprendimus.


Mėgiamiausias Vaidos ir jos šeimos eterinis aliejusTrys stebuklingi komponentai nuotr. iš asmeninio albumo

„Frankinsensas – išspaustas iš bosvelijos medžio sakų, kuris taip pat prieš 2000metų buvo įteiktas kaip dovana Kristui nuo Trijų Karalių. Unikalus kvapas, kuris pakelia nuotaiką bei gydo daugelį fizinių ir emocinių sutrikimų“, – taip Vaida apibūdina labiausiai patinkantį eterinį aliejų.


Eterinių aliejų žinovė pasidalina ir jos mėgstamiausiu eterinių aliejų mišiniu kvėpavimo takams, kurį galima garinti: levanda, air ir frankinsensas:Šiuos komponentus naudoju dažnai ir tikrai pastebėjau, kaip visa šeima daug lengviau ir be streso žiūri į problemas, ypač šiuo metu, kai esame suvaržyti COVID-19 karantino.“
Ką palinkėtumėte Laikas Tau skaitytojams?


„Norėčiau palinkėti surasti daugiau laiko sau maloniems dalykams, o jeigu jie pagerins ir jūsų emocinę būseną, tai bus dar geriau, nes niekada nereikia pamiršti, kad fizinės ligos visų pirma kyla dėl emocinių priežasčių. Tad pasistenkime išsivalyti savo vidų ir tuomet visa kita susitvarkys savaime,“ – užbaigia pokalbį Vida Urbonienė.


„Viskas mūsų rankose, todėl jų negalima nuleisti,“ – kaip pasakė įžymi Paryžiaus dizainerė Koko Šanel. Todėl nenuleiskime rankų netgi tuomet, kai atrodo, kad nėra jokios pagalbos, nes ją galite rasti patys savyje, kaip ir Vaida, atvėrusi sau kelią į eterinių aliejų pasaulį.


Jei iškilo klausimų, galite kreiptis į eterinių aliejų žinovę Vaidą Facebookʼo paskyroje – Eteriniai aliejai – Airijoje by Vaida Urbonienė.


Pašnekovę kalbino žurnalistė Jūratė GembutienėDaugiau informacijos apie eterinius aliejus galite rasti youtube paskyroje.


! Norėdami komentuoti, būtinai turite prisijungti prie naujienų portalo (prisijungimas straipsnio viršuje).

276 peržiūros0 komentarų

Naujausi įrašai

Rodyti viską

BALTA TYLA

bottom of page